Postaw na meble ogrodowe z rattanu – jakie są najlepsze?

Rynek mebli ogrodowych rośnie z roku na rok. Rośnie zainteresowanie projektowaniem ogrodów i aranżowaniem przydomowych miejsc do wypoczynku. Na znaczeniu zyskują egzotyczne gatunki naturalne (rattan) i bardziej trwałe odpowiedniki (technorattan).

Jakie meble do ogrodu wybrać?

Trend ten jest konsekwencją wzrostu zamożności polskiego społeczeństwa. Po prostu możemy sobie pozwolić na więcej. Chcemy nie tylko dobrze zjeść, modnie się ubrać i wygodnie podróżować własnym autem. Pragniemy również mieszkać w cieszących oko miejscach. W końcu mieszkanie czy dom to nasz azyl – miejsce, do którego wracamy po ciężkim dniu pracy czy dalekiej podróży i w którym chcemy odpocząć.

Świetną atmosferę nadają takim enklawom meble rattanu. Można je używać w ogrodach tradycyjnych i zimowych. Dzisiaj dostępne są całe komplety rattanowe: stoły z krzesłami, donice, kwietniki, komody, łóżka, fotele wiszące. Opcji jest tak wiele, że meble z rotangu sprawdzą się także w miejscach publicznych, np. restauracjach i galeriach.

Kupując meble ogrodowe z rattanu, nie zapomnijmy o dodatkowych akcesoriach

Mowa o poduszkach oparciowych i poduchach siedziskowych.

Wybierając meble do ogrodu, musimy jednak pamiętać o ich trwałości. Na przedmioty pozostawione na zewnątrz oddziałują przeróżne czynniki atmosferyczne: deszcz, śnieg, grad, wilgoć, niska i wysoka temperatura, ostre słońce, porywisty wiatr.

Nie każdy surowiec zniesie takie warunki. By więc nie wymieniać mebli ogrodowych co drugi sezon, warto zdecydować się na wyroby ze sztucznego rattanu zwanego technorattanem. To materiał, który łączy długą żywotność z wysoką estetyką wykonania i elegancją, a do tego jest lekki i modny.

Mając meble technorattanowe, nie musimy przejmować się każdym padającym deszczem. Nie musimy zawracać do domu po wysłuchaniu niekorzystnych informacji pogodowych.

Wbrew pozorom istnieją sztuczne materiały, które bardzo dobrze imitują naturalny surowiec. Jednym z nich jest tworzywo HDPE, czyli polietylen. Jego zaletą jest odporność na działanie nawet intensywnie świecącego słońca. Kolor naniesiony na polietylen nie blaknie nawet po długiej ekspozycji na słoneczne promienie.

Popularnym syntetykiem jest także tworzywo wielotrzcinowe (multicane). Ono wyróżnia się długą żywotnością. Znakomicie imituje rattan. Producenci są w stanie odwzorować układ słojów i fakturę naturalnego materiału. Jednak w przeciwieństwie do niego dobrze znosi deszcz i wilgoć. Takie meble nawet wiele lat po zakupie wyglądają jak nowe.